Asistenții medicali generaliști care au absolvit Școala Postliceală Sanitară înainte de 2010 pot face cursuri de revalorizare, astfel încât diplomele să le fie recunoscute automat în statele Uniunii Europene.
Aceste cursuri nu sunt obligatorii pentru asistenții medicali care își desfășoară activitatea pe teritoriul României, nu condiționează păstrarea locului de muncă sau statutul profesional deja dobândit al nici unui asistent medical generalist.
Practic, de revalorizarea diplomelor au nevoie doar asistenții care au finalizat școala postliceală înainte de 2010 și care doresc să lucreze în țările UE. Cursurile au rolul de a echivala pregătirea asistenților medicali generaliști din România cu standardele impuse de Uniunea Europenă și au fost solicitate de Comisia Europeană anul trecut, în momentul modificării Directivei privind recunoașterea calificărilor profesionale.
Descarcă fisierul ataşat:
COMUNICAT DE PRESĂ





